Žijeme v době, kdy se vyhnout nepřirozenému modrému světlu je prakticky nemožné. V našem denním životě se většina z nás potýká s displeji a monitory. Po celou dobu naší evoluce jsme se adaptovali na přirozené prostředí, ale technické inovace nám to narušují. Co je to modré světlo, jaký vliv má na náš cirkadiánní rytmus (biologický rytmus), spánek, který má následně vliv na naše celkové zdraví a mnoho dalších zajímavých informací se dozvíte v našem článku.
Kvalitní světelné podmínky jsou už delší dobu považovány za významný faktor ovlivňující lidské zdraví. Světlo je důležitý vnější faktor, který má vliv na náš cirkadiánní systém. Nevhodné světelné podmínky mohou vést k desynchronizaci cirkadiánních rytmů, ke zdravotním potížím a narušenému spánku. Nedostatek spánku či špatná kvalita vedou k pocitu únavy, zhoršené pozornosti a výkonnosti. Ať už se věnujete jakémukoliv sportu měli byste zpozornit, jelikož modré světlo má velký vliv na kvalitu spánku a celkovou regeneraci těla!
Co je to modré světlo?
Když si představíte bílé světlo, které vyzařuje slunce, to je složeno ze všech barev viditelného spektra a lze jej na ně také rozložit, dobrým příkladem je duha. Světlo se skládá ze sedmi spektrálních barev: fialová, indigová modř, modrá, zelená, žlutá, oranžová a červená. My se budeme zabývat tím modrým světlem.
Modré světlo je všude! Sluneční světlo je hlavním zdrojem modrého světla, avšak existuje mnoho umělých zdrojů. Modré světlo produkují obrazovky telefonů, notebooků, televizí, tabletů. Modré světlo vyzařují také úsporné, klasické žárovky a většina umělého osvětlení. Vystavení se modrému světlu z digitálních obrazovek a umělého osvětlení je nepřirozeným světelným zdrojem. Světlo z displeje skrze oční sítnici večer posílá do mozku signál, že není noc a tělo si tak myslí, že je den. Přísun modrého světla ve večerních hodinách negativně ovlivňuje nástup melatoninu a zhoršuje tak kvalitu spánku. Míra škodlivosti tohoto světla závisí na množství, které dopadá do oka. Existují možnosti, jak přísun modrého světla omezit.
Pozitiva modrého světla:
Avšak na modré světlo nemůžeme pohlížet pouze negativně. Modré světlo má i pozitivní účinky např. při řízení v nočních hodinách, kdy nás probouzí, zvyšuje míru pozornosti a bezpečnosti. Ve veřejném osvětlení má také pozitivní vliv na bezpečnost v dané lokalitě, občané se tak cítí lépe a bezpečněji. Také nemůžeme opomenout, že světlo na veřejnosti nám umožňuje se orientovat v dané oblasti.
Je modré světlo vždy špatné?
Ne, všechno modré světlo není špatné. Výzkumy ukazují, že viditelné světlo zvyšuje bdělost a pomáhá paměti i kognitivním funkcím. Navíc zlepšuje náladu! Vystavení se modrému světlu během dne pomáhá udržovat zdravý cirkadiánní rytmus. Vyhýbat bychom se mu tedy měli zejména v podvečerních a nočních hodinách.